Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. 

KONTAKTY

Zákaznická linka
tel: +420 724 150 111
info@alfa-sport.cz
Editujte v Nastavení - Přihlašovací údaje

NOVINKY

arr3Novinka - platba kartou v našem eshopu.Vážení zákazníci, připravujeme pro Vás nově platební bránu. Budete tak moci platit bezhotovostně...

ZBOŽÍ V AKCI

naše cena 2 302 Kč
u dodavatele
naše cena 1 399 Kč
u dodavatele

Úvod » Spacáky » Péřové spacáky

Spacáky / Péřové spacáky

Péřové spacáky jsou tou pravou volbou pro zkušené cestovatele a outdoorové nadšence. Hledáte spacák, který si zachová své teplotní parametry i po mnoha letech používání? Pak zvolte kvalitní péřový spacák. Při správném skladování a péči hřeje stále stejně i po mnoha letech používání - narozdíl od spacích pytlů z umělých vláken, která se mohou po čase tzv. slehnout. 
Peří je osvědčený přírodní materiál s výbornou stlačitelností a velmi dobrou tvarovou stálostí. Jako náplň péřových spacáků se obvykle používá peří husí. U levnějších variant péřových spacích pytlu můžete narazit na kachní peří, které ale má podstatně menší plnivost a po zvlhnutí se prozradí typickým zápachem. Někdy se pro zlevnění náplně přidává do husího peří část kachního.

 


Parametry
běžná cena 6 590 Kč

naše cena 4 766 Kč

u dodavatele
akce
doprava zdarma
Tepelně izolační schopnost peří závisí na poměru prachového peří a malých jemných pírek. Tento poměr se vyjadřuje vzájemným poměrem - např. 90/10 (tzn. 90% prachového + 10% malých pírek), který najdete v technické specifikaci spacáku. Některé levnější typy mají poměr plnění např 50/50, naopak extra teplé expediční spacáky mají poměr třeba i 95/5.
Dalším důležitým údajem, který vypovídá o kvalitě použitého peří, je tzv. plnivost. Ta vyjadřuje celkovou pružnost a rozpínavost péřové náplně, tedy schopnost peří zaujmout určitý objem. Tato veličina se měří v laboratoři a udává se v kubických palcích (cuin). Čisté prachové peří (100/0) dosahuje hodnoty 950 až 1000 cuin, směs peří 90/10 kolem 650 cuin, opravdu kvalitní směs 90/10 pak dosahuje hodnoty 750 cuin.


Tyto hodnoty napovídají, že ideální náplní by bylo čistě prachové peří. Není to ale pravda. Jemná pírka, která se do prachového peří přidávají, zvyšují celkovou odolnost péřové náplně proti mechanickému namáhání, takže čím více se obsah prachového peří blíží 100%, tím je sice větší plnivost a loft a péřová náplň více hřeje, ale zároveň používáním prachové peří plnivost a loft dříve ztrácí a tedy klesá hřejivost spacáku. Peří se tzv. "slehne". U spacáků, které jsou naplněny malým množstvím velmi kvalitního peří (např. cyklo spacáky), může ke ztrátě hřejivosti začít docházet již po několika použitích. Peří po "slehnutí" nedokáže vyplnit objem komor a ve výplni začnou vnikat mezery, kterými do spacáku "táhne". Proto se u většiny péřových spacáků používá optimální poměr 90/10, resp. 80/20, který zaručuje nejen vysokou hřejivost, ale při správné péči také dlouhou životnost spacího pytle.


Ale pozor! Spacáky s péřovou náplní mají také svoje omezení a tím je vlhkost. A neznamená to jen situaci, že vám proteče stan a vy spíte v louži, ale peří také velmi dobře absorbuje vzdušnou vlkost a rychle ztrácí svoje skvělé tepelně-izolační vlastnosti. Proto je peří téměř výlučným materiálem pro špičkové spacáky do suchých mrazů ve vysokohorských oblastech, kde už neprší a je tam relativně nízká vlhkost vzduchu.Protože péřový spací pytel bývá nemalou investicí, je dobré o něj správně pečovat, aby se jeho skvělé vlastnosti zachovaly co nejdéle. Než ho uskladníte, je třeba ho očistit a ŘÁDNĚ vysušit. A to řádně myslíme opravdu důkladně, aby peří nezplesnivělo. Péřový spacák skladujeme vždy volně nesbalený na dobře větraném místě. Proto někteří výrobci dodávají spolu s péřovým spacákem vedle kompresního obalu také skladovací obal, do kterého spacák volně vložíme. V žádném případě nenechávejte péřový spacák v kompresním obalu! Péče o péřové spacáky je náročnější než u spacáků s dutým vláknem, ale vynaložené úsilí se vám vrátí v dlouhé životnosti a výborném tepelném komfortu.


A co říct závěrem k péřovým spacákům? I ty nejkvalitnější a nejdražší syntetické náplně se prachovému husímu peří v poměru hmotnosti k tepelné izolaci přibližují zatím jen na dohled. Kdo tedy plánuje občasný nocleh venku ve velkých suchých mrazech a zároveň počítá každý gram váhy, který musí nést na zádech, měl by volit kvalitní "péřák". A kvalitní péřák = péřový spacák PRIMA ušitý českými švadlenami a plněný kvalitním peřím z českých husí.