1. Úvod
  2. Tipy a návody
  3. Jak vrstvit funkční oblečení
Jak vrstvit funkční oblečení

Abychom v každém počasí a při každé sportovní aktivitě byli v pohodě, je důležité udržovat správné tělesné mikroklima. Máme rádi přírodu, trošku máme rádi i živly, ale ne na vlastní kůži. Úplně nejraději máme, když je naše kůže v suchu a teple, když v přírodě neprofoukneme a nepromokneme. A proto si člověk vymyslel termoprádlo a funkční oblečení. Mnoho slov a řádkù již bylo napsáno o teorii vrstvení, proto zde uvedeme jen krátký přehled, jak to s tím vlastně je.

První vrstva - termoprádlo

Úkolem první vrstvy je odvádět pot od těla do dalších vrstev. A protože se chceme také trochu hýčkat, musí být termoprádlo nejen sexy, ale také měkké, příjemné na omak a nealergenní. Aby odvod potu opravdu dobře fungoval, měla by první vrstva přiléhat k tělu. Samozřejmostí jsou u funkčního prádla ploché švy a u některých výrobců i tištěné etikety. Jistě to znáte, jak dokáže ten štítek za krkem nepříjemně škrábat. Hitem posledních let je bezešvé - tzv. seamless prádlo, označované výrobci jako "druhá kùže".

Druhá vrstva - civilní

Druhá vrstva musí především udržovat správnou tělesnou teplotu a současně dobře propouštět vlhkost, aby byl pot transportován dále od povrchu těla ven. Jsou to nejrùznější trika, mikiny, roláky a košile, zkrátka civil. Moderní materiály v sobě již slučují více funkcí najednou, takže tato vrstva může zároveň hřát a tím nahradit vrstvu třetí - tepelně izolační.

Třetí vrstva - hlavně aby bylo teploučko

Třetí vrstva je tepelně izolační. Její hlavní funkcí je udržení tělesného tepla, přitom však i tato vrstva musí dále podporovat odvádění vlhkosti. Do třetí vrsty patří především sportovní mikiny z fleecu a tecnostretche. Bundy z fleecových materiálů s protivětrnou membránou v sobě slučují vlastnosti tepelně izolační a ochrany před větrem a mohou tak zastat současně vrstvu třetí i čtvrtou. Tyto materiály jsou zpravidla označeny NoWind nebo Windstopper.

Čtvrtá vrstva - aby to neprofouklo

Hlavním úkolem čtvrté vrstvy je zabránit prochladnutí organismu - musí tedy dobře chránit před větrem, který ve vyšší rychlosti výrazně ochlazuje vzduch a odebírá velmi účinně tělesné teplo. Ale musí také dále podporovat odvádění vlhkosti od těla jako všechny vrstvy spodní. Moderní NoWind materiály jsou velmi lehké a sbalitelné do maličkého balíčku, není tedy problém mít lehkou sportovní bundu stále sebou. Tyto vlastnosti moderních materiálů se využívají především u cyklo oblečení.

Pátá vrstva - nepromokavá

Tady vévodí nepropro bundy a kalhoty. Od páté vrstvy očekáváme, že bude dostatečně nepromokavá, ale zároveň alespoň částečně prodyšná, aby tělo mohlo dýchat a nepařilo se. Prodyšnost těchto bund a kalhot je samozřejmě nižší, takže se zvyšuje vsazováním odvětrávacích zipů, které mùžeme rozepnout, když šplháme do kopce a jen z nás leje. Pro nepropro funkci jsou používány dvě technologie: zátěr nebo membrána. Při zátěru je svrchní látka zespodu potažena materiálem, který brání proniknutí vody dovnitř a přitom je prodyšný. Druhá technologie - svrchní látka je spojena (slaminována) se speciální membránou, která zajišťuje požadovanou funkci. U outdoorového oblečení se bez této vrstvy neobejdeme.

A co říci na závěr? Když jsme si přehledně shrnuli teorii vrstvení, je právě čas říct, že s vývojem nových moderních materiálù občas jaksi neplatí. Je řada materiálù, které zastanou funkci několika vrstev najednou. Vezměme například softshellovou bundu - zahřeje, ochrání proti větru a snese i lehčí déšť. Zkrátka funkční oblečení se stále vyvíjí a spektrum jeho použití se mění. Ale stále platí základní pravidlo, že špatně zvolená "nefunkční" vrstva může zničit veškeré výsledky funkčního prádla. Takové funkční spodky pod riflemi jsou zcela nefunkční.

 
Kde nás najdete

Lhotka 233

560 02 Česká Třebová

 

 
Kontaktujte nás
Alfa sport
Po - Pa: 08:00 - 16:00
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.