1. Úvod
  2. Tipy a návody
  3. Jak mazat běžky
Jak mazat běžky

K výletu na běžkách patří správně namazané lyže a úsměv. Jak připravit běžky, abyste si jízdu užili a netrápili se? Těm, kteří s jízdou na běžkách začínají nebo nemají mnoho zkušeností, se bude jistě hodit pár základních rad.

Základem je dobře vyčištěná skluznice

  1. Odstraňte co nejvíce starého vosku pomocí škrabky.
  2. Naneste čistič skluznice a nechte krátce působit.
  3. Setřete utěrkou Fiberlene a vytřete skluznici do sucha.

Výběr vosku

Pro skate běžky je volba poměrně snadná - na celou skluznici aplikujete skluzný vosk podle aktuálních teplotních podmínek. 
Pro běžky na klasiku použijete do odrazové zóny odrazový vosk (pevný nebo klistr) a do skluzných zón skluzný vosk pro snížení tření.

Výběr vosku se řídí několika základními faktory - a to teplotou, strukturou a vlhkostí sněhu, a v neposlední řadě rovněž zkušeností lyžaře. Aby vosk na skluznici lépe držel a nesjížděl se, aplikujeme nejdříve na očištěnou skluznici základový vosk. Na něj pak finální vosk zvolený podle aktuálních podmínek. Pevné vosky používáme na čerstvý a starý jemnozrnný sníh, klistry se hodí na zledovatělou stopu, dále na starý hrubozrnný sníh a mokrý sníh.

Aplikace pevného odrazového vosku

aplikace pevného vosku - krok 1Obrušte odrazovou zónu pomocí brusného smirkového papíru. Tím docílíte dobrého držení vosku na skluznici.
Na odrazovou zónu aplikujeme základový vosk. V chladných podmínkách je to VG30 nebo V40. Na hrubý sníh, který zvyšuje opotřebení vosku, se použije VG35.
aplikace pevného vosku - krok 2Zažehlete první vrstvu vosku do skluznice. Tím docílíte zvýšení kontaktu mezi skluznicí a voskem, vosk tak déle vydrží a nebude se sjíždět. Teplotu na žehličce nastavte přibližně na 100°C.
aplikace pevného vosku - krok 3Podle aktuálních podmínek vyberte a naneste vosk na odrazovou zónu skluznice. Naneste 4 - 8 tenkých vrstev (při teplotě kolem 0°C stačí 2 vrstvy) a každou vrstvu důkladně rozetřete korkem.

Aplikace klistru

aplikace klistru - krok 1Obrušte odrazovou zónu pomocí brusného smirkového papíru. Tím docílíte dobrého držení vosku na skluznici. 
Naneste první velmi tenkou vrstvu klistru, jen aby zakryla obroušenou plochu.
aplikace klistru - krok 2Opatrně zažehlete první vrstvu klistru do skluznice. Zažehlením docílíte mnohem lepšího kontaktu mezi klistrem a lyží. Nechte vychladnout.
aplikace klistru - krok 3Zvolte klistr podle aktuálních podmínek a naneste jej. Běžně stačí jedna vrstva. Klistr se aplikuje ve vzoru "rybí kosti" nebo jako tenké proužky po obou stranách drážky.

Odrazová zóna pro aplikaci odrazových vosků

odrazová zóna pro aplikaci odrazových vosků
 
Kde nás najdete

Lhotka 233

560 02 Česká Třebová

 

 
Kontaktujte nás
Alfa sport
Po - Pa: 08:00 - 16:00
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.