Nákupní rádce: Jak vybrat stan

Tak jako u batohu, karimatky či spacáku si i pro výběr správného stanu musíme zodpovědět základní otázky:

  • Pro jaké podmínky vybíráme stan?
  • Pro kolik nocležníků?
  • Bude stát v kempu u přehrady nebo ho budeme nosit na zádech?

Jednoplášťový či dvouplášťový stan?

Jedna ze základních otázek. V dnešní době v naprosté většině převažují stany dvouplášťové. Jednoplášťový stan je zpravidla levný výrobek vhodný pro děti na zahradu. Pro běžné použití je ideální dvouplášťový stan.

Vnější stan (tzv. tropiko) je ušit z nepromokavého materiálu a chrání nocležníky před deštěm, větrem i ranní rosou. Dobré tropiko je pevné, nepropustné a odolné proti UV záření. Tropiko je zpravidla provedeno z polyesteru (nylonu) se zátěrem – polyuretanovým nebo silikonovým. Vypíná se přes tyčovou konstrukci nejčastěji kopulovitého tvaru a kotví se pomocí poutek našitých po obvodu tropika a kotvicích šňůr.

Vnitřní stan je ušit z lehké paroprodyšné látky, většinou ještě kombinované s moskytierou. Materiál musí dobře odvádět vlhkost do prostoru mezi vnitřním a vnějším stanem. Tam vlhkost částečně odvětrá a částečně se vysráží na vnitřní straně tropika. Z tohoto hlediska je vhodné, aby materiál vnitřního stanu byl hydrofobní, protože když skápne z tropika pár kapek na vnitřní stan, skutálejí se dolů a vnitřní stan nepromáčí. Hydrofobní úprava ale neznamená nepropustnost!

Vnitřní stan je obykle zavěšen na tyčové konstrukci, a to buď na háčky a šňůrky nebo se nosné pruty provlékají tunýlky našitými na vnitřním stanu.

Velmi důležitou částí vnitřního stanu je podlážka. Dobrá podlážka je pevná, odolná proti oděru či proražení a hlavně nepropustná. Nepropustnost tropika i podlážky je udávána hodnotou vodního sloupce. V našich podmínkách je u tropika vyhovující hodnota 2000 – 3000 mm/cm2, u podlážky je to hodnota minimálně 5000 mm/cm2. Aby voda nepronikala u podlážky či tropika švem, jsou u kvalitních výrobků švy přelepené nepropustnou páskou či zatřené lepidlem.

Velikost a provedení stanu

Výrobce udává, pro kolik osob je stan určen. To nám pro orientaci při nákupu zpravidla plně postačuje. Zvážit bychom měli úložné prostory ve vnitřním stanu i v předsíních pod tropikem. Pokud si kupujeme spíš prostornější stan, tak se do něj vejdeme i s věcmi. Ale v mnoha případech je dobré mít úložný prostor v předsíních stanu, kde není podlážka. Je to velmi praktické pro věci, které nechceme mít uvnitř (např. mokrý zablácený loďák). Dnes již výrobci nabízejí i stany pro cykloturistiku s dlouhou předsíní, do níž můžeme uložit kola.

Počet vchodů

Zpravidla máme na výběr z jednoho či dvou vchodů, u velkých rodinných stanů určených do kempu bývají i tři vchody. Dva vchody jsou velmi praktické u stanů pro více osob, protože usnadňují vstup do stanu, aniž bychom si vzájemně překáželi. Další nezanedbatelnou výhodou dvou vchodů je možnost velmi účinného větrání stanu průvanem, což oceníme za horkých letních nocí.

Největší variantou pak jsou autostany, které zvětšují kapacitu auta, dodávky, nebo karavanu.

Hmotnost stanu

V případě, kdy stan nosíme na zádech nebo vozíme na kole, bude nás určitě při výběru zajímat hmotnost stanu. Hmotnost ovlivňují nejen použité materiály vnějšího a vnitřního stanu, ale velmi důležitá je konstrukce – t.j. množství, materiál i síla tyčí. U expedičních stanů a velmi lehkých stanů se používá duralová konstrukce (vč. duralových odlehčených kolíků) – lehká, pevná, odolná v nízkých teplotách. Pevnost i životnost duralových trubek je vyšší než u laminátových tyčí, nevýhodou oproti laminátu je vyšší cena. Pro stany střední kategorie se proto používají laminátové tyče, které jsou v obvyklých podmínkách dobrým kompromisem mezi kvalitou, hmotností a cenou.