Nákupní rádce: Jak vybrat spacák

Kvalitní odpočinek rovná se především kvalitní spánek. Abychom si řádně odpočinuli, musíme si dopřát spánek v suchu a přiměřené teplotě. Nesmí nám být ani moc zima ani moc horko. Proto je dobré si při výběru spacáku uvědomit, v kterých ročních obdobích jej budeme nejvíc využívat. Jezdíme-li ven celoročně, je dobré mít jeden spacák lehký letní a další spací pytel třísezónní nebo přímo zimní. Když nechceme pořizovat více spacáků, tak bez letního se obejdeme, ale zimní spacák je pro zimní aktivity nezbytný.

Spacáky – jednotlivé typy

Dekové spacáky

Pro pohodlné letní přespávání si můžeme pořídit dekový spacák. Plně rozepínací spací pytel obdélníkového tvaru, který se dá rozepnutý použít jako přikrývka. Tyto typy spacáků jsou slabé a hodí se pouze pro letní použití, ať už pod stanem nebo na chatě.

Mumie

Mumiový spací pytel – nejčastější typ spacáku. Střih kopíruje tvar lidského těla tak, aby ohřívaný prostor byl co nejmenší, a zároveň tento střih minimalizuje objem a váhu spacáku. Mumie jsou buď rozepínací nebo bez zipu – do těch se musí spáč nasoukat. Bez zipu se vyrábějí především zimní spacáky, aby tepelné ztráty byly co nejmenší. U spacáků se zipem oceníme, když je zip otvíratelný oboustranně a krytý légou tak, aby dovnitř netáhlo.

Spacáky pro dva

Většina výrobců již dnes vyrábí spacáky spojovatelné zipem. Velmi oblíbená varianta, protože jak známo, cizí tělesné teplo zahřeje nejlépe. Pozor na správný výběr – pro spojení musíte mít jeden levý a jeden pravý spacák.

Spacáky a tepelný komfort

K parametrům tepelného komfortu se uvádějí podle nové evropské normy čtyři údaje. Horní extrémní teplota, horní a dolní limit pro komfort a dolní extrémní teplota. Horní extrémní teplota nám říká, při jaké teplotě se začneme ve spacáku vařit. To většinou snadno vyřešíme rozepnutím zipu, takže tento údaj není při výběru spacáku podstatný.

Běžný uživatel by měl vybírat spací pytel podle hodnoty tepelného komfortu. Ta nám říká, při jaké nejnižší venkovní teplotě se ještě ve spacáku budeme cítit příjemně a nebudeme se budit zimou. Dolní extrémní limit udává, při jaké teplotě ve spacáku přežijeme bez újmy na zdraví, ale s pohodovým spánkem to již nemá nic společného. Podle parametrů tepelného komfortu se spacáky obvykle dělí do tří základních kategorií – na letní, třísezónní a zimní.

Pro drtivou většinu z nás je tedy nejdůležitější informací hodnota tepelného komfortu. Je třeba však mít na paměti, že tyto hodnoty neplatí absolutně – naši tepelnou pohodu ovlivňuje řada dalších faktorů jako je tělesná konstituce, otužilost, okamžitá míra vyčerpání, psychická zátěž a samozřejmě momentální venkovní podmínky.

Spacáky a jejich materiály

Péřové spacáky

Jedním z hlavních faktorů, které mají vliv na teplotní vlastnosti spacáku, je materiál a množství izolační výplně. Léty osvědčené a nejlépe izolující je pravé peří (husí, kachní nebo kajčí) s vysokým podílem prachového peří. Péřové spacáky mají nejlepší izolační schopnosti při zachování nízké váhy a dobré sbalitelnosti. Nevýhodou “péřáků” je náročnější údržba, možnost navlhnutí peří a vyšší cena. Pravé peří se zpravidla používá pro expediční spacáky určené do extrémně náročných podmínek. Kvalita péřové náplně je udávána jako poměr prachového peří a drobných pírek (např. 80/20). Drobná pružná pírka přidaná do prachového peří zajistí, že se náplň nebude slehávat.

Důležitým faktorem je tzv. plnivost = schopnost peří zaujmout určitý objem. Plnivost, neboli loft, se udává v jednotkách cuin a říká nám, kolik palců krychlových zaujme jedna unce peří za přesně stanovených podmínek. Kvalitní náplně dosahují minimálně 600 cuin, špičkové výrobky pak kolem 800 cuin. Aby nám kvalitní péřový spacák dobře a dlouho sloužil, musíme se o něj dobře starat. Znamená to především chránit ho před vlhkostí, po použití nechat řádně vyvětrat a proschnout. Péřový spacák se nikdy nesmí chemicky čistit, protože peří zbavené mastnoty by ztratilo svoji izolační schopnost.

Spacáky z umělých vláken

Nejčastěji používané náplně do běžných spacích pytlů jsou náplně syntetické. Jsou poněkud těžší než peří, mají horší izolační schopnosti, ale pro běžné použití mají i své přednosti. Izolační schopnost syntetické náplně se nezhorší jejím navlhnutím. Syntetická náplň velmi rychle schne, snadno se udržuje a je nealergenní. Další příjemnou vlastností je cenová dostupnost těchto spacáků.

Pro ochranu izolační náplně je velmi důležitá svrchní látka. Kvalitní látka by měla být vodoodpudivá, aby zabránila pronikání vlhkosti z vnějšího prostředí do izolační náplně, ale současně prodyšná zevnitř, aby tělo spáče mohlo i v uzavřeném spacáku “dýchat”. Látka by měla poskytovat spáči ochranu proti větru, který dokáže velmi účinně odebírat tělesné teplo. Krom toho by látka měla mít nízkou gramáž, aby spacák byl co nejlehčí. V naprosté většině se dnes používají syntetické materiály, snad jen u dekových spacáků se jako vnitřní látka používá bavlna.

Konstrukce spacáků

Kvalitu spacáku ovlivňují i konstrukční detaily. V první řadě je to způsob šití – kvalitní spacáky jsou šité tzv. “teplými švy”. Stěna spacáku má komorovou konstrukci – jednotlivé švy jsou šity tak, aby žádný šev nebyl prošit skrz stěnu spacáku. Tyto “studené švy” (prošití vnější látky, izolace i vnitřní látky současně jediným švem) fungují jako tepelný most, kudy nám utíká naše pracně vyrobené teplo. Používají se snad už jen u dekových spacáků , jinde bychom je neměli najít.

Dalším konstrukčním detailem ovlivňujícím celkovou kvalitu spacáku jsou zipy zakryté zateplovací légou, zateplovací límec umožňující stažení spacáku kolem ramen, stahovatelná kapuce kolem hlavy, příp. přídavné spacáčky na nohy.

Závěrem jen malá připomínka: Ani ten sebelepší spací pytel nezmůže mnoho bez kvalitní karimatky!