Nákupní rádce: Jak vybrat batoh

Tak jako u stanu, karimatky či spacáku si i pro výběr správného batohu musíme zodpovědět základní otázky:

  • Jak dlouhé budou moje aktivity? V jakém ročním období či počasí?
  • Jak často budu batoh nosit a jak velký náklad?
  • K jaké aktivitě má být batoh určen?

Objem batohu

Zodpovědět poslední otázku bývá celkem jednoduché. Je nám jasné, zda chceme malý lehký cyklobatoh na jednodenní cyklistické výlety, školní batoh či velký expediční batoh na dlouhý trek. Horší to bývá s velikostí batohu. Základní pravidlo zní: pořiďte si nejmenší možný batoh, do kterého dáte jen to opravdu potřebné.

Zkušenosti ukazují, že ať batoh jakkoliv veliký, vždy se nám ho podaří zaplnit. Ale často pak vláčíme na zádech věci, bez kterých bychom se obešli. Při rozhodování o velikosti batohu hraje roli nejen to, na kolik dnů se balíme, ale také typ aktivity (zda neseme horolezecké vybavení nebo jen kecky do posilovny), roční období apod. Objem batohu se udává v litrech a každý výrobce má svůj systém určení objemu. Často se udává základní objem batohu (= objem hlavní komory) + přídavný objem (= jaký objem navíc získáte při naplnění všech vnějších kapes a nástavců.)

Malé batohy

Nejmenší batohy do 30 litrů jsou zpravidla školní a městské batohy, které jsou naším každodenním průvodcem do školy, na trénink nebo do práce, a cyklo batohy, kde se předpokládá jen nějaká ta svačina a pláštěnka. Tyto typy batohů bývají často vybaveny hydrovakem, z něhož je vyvedena hadička s náústkem, takže můžeme pít třeba za jízdy na kole či za chůze po městě. Školní batohy mají obvykle samostatnou kapsu na notebook a navíc bývají vybaveny vnitřním organizérem na tužky, dokumenty, mobil apod.

Nejmenší outdoorové batohy, tzv. “daypacky” jsou určeny pro běžné jednodenní výlety. Do batohu potřebujeme zabalit, bundu, pláštěnku, mapu, pití a svačinu a k tomu nám plně stačí batoh do 30.

Tip: Recenze batohu Osprey Talon 22

Střední batohy

Batohy do 50 litrů zpravidla postačují i na víkendové akce nejrůznějšího typu, pokud máme zajištěn nocleh a stravování. Na výběr dále máme běžné turistické batohy nebo batohy speciálního určení, např. horolezecké s vybavením pro uchycení horolezeckých potřeb, snowboardové batohy s chráničem zad a další, které jsou konstruovány pro konkrétní typ použití.

Tip: Recenze batohu Osprey Talon 33

Velké batohy

Nejrozšířenější kategorií outdoorových batohů je kategorie batohů nad 50 l. Vystačí na většinu vícedenních akcí v našich podmínkách a při troše skromnosti vyhovují i pro zimní akce. Tyto batohy už by měly být vybaveny nastavitelným zádovým systémem, nesmí chybět bederní pás a hrudní popruh, vhodná je výztuha zad.

Krosny

Krosny (batohy nad 70 litrů) jsou určeny pro dlouhé treky či do extrémních podmínek, které si vyžadují řadu nezbytného vybavení. Na tyto batohy se používají ty nejpevnější materiály, mnohdy ještě zpevněné na namáhaných místech, a speciální nosné systémy určené k nesení tak vysoké váhy. Nezbytností u těchto expedičních batohů je kvalitní výztuha zad a výškově nastavitelná záda, aby se batoh optimálně přizpůsobil naší postavě. Cenou za to bývá vyšší váha samotného batohu.

Konstrukce batohu

Bezpochyby nejdůležitější část batohu. Malé denní batůžky zpravidla nemívají žádnou konstrukci nebo jen velmi jednoduchou, tvarovaná záda jsou zaměřena především na dobré odvětrávání. Větší batohy s konstrukcí už mají převážně konstrukci integrovanou do zádového systému batohu s možností ji vyjmout a příp. vytvarovat tak, aby dokonale seděla na zádech svého nositele. Hlavním úkolem celého nosného systému je rozdělit váhu batohu na bedra a ramena. Při správném rozložení by větší podíl váhy měl nést právě bederní pás. Je proto velmi důležité, aby “seděl” ve správných místech a aby byl dostatečně pevný s kvalitním polstrováním. Nosné popruhy na ramenou musí při správném usazení batohu sedět tak, aby se nezařezávaly či za chůze nepadaly z ramen. To je mj. jištěno i hrudním popruhem. Těžiště batohu pak regulujeme nejen dotažením či povolením balančních dotahů, ale také správným zabalením batohu a kompresními popruhy.

Důležitá je velikost zad batohu. Řada batohů je již vybavena posuvným zádovým systémem, který umožňuje regulovat vzdálenost mezi bederním pásem a nosnými ramenními popruhy podle výšky postavy. Pokud si ale kupujeme batoh s fixní velikostí zad, musíme ho vybírat podle velikosti postavy, stejně jako třeba bundu.

Jedno- či vícekomorový batoh?

U menších batohů postačí jedna hlavní komora a pár kapes na láhev, mapu a uložení drobností. Větší batohy mají často hlavní prostor rozdělen na dvě komory. Do dvou komor můžeme zabalit věci s lepším přehledem, někdo je však zastáncem systému “našlapat” batoh, aby se co nejvíce vešlo. Pak je lepší jedna hlavní komora. Do batohu můžeme vstupovat buď pouze shora, což u menších batohů plně postačí, nebo horním a spodním vstupem – to je praktické u velkých batohů, když potřebujeme vyndat nějakou nezbytnou drobnost, která se zatoulala až na dno batohu.

Objem hlavních komor je pak nastavován bočními kapsami, které se někdy dělají jako odnímatelné. Velké boční kapsy mívají vlastní kompresní popruhy pro stažení objemu. Další rozšíření objemu batohu je obvykle jednou či dvěma kapsami ve víku. Šikovný je gumový pavouk na čele batohu nebo na víku, pod gumicuky můžeme pohodlně zastrčit např. bundu, kterou chceme mít stále po ruce a nechceme ji pokaždé ukládat do batohu.

Uživatel také ocení kapsičky na bederním pásu např. na drobné mince či klíče, popruhy pro upevnění cepínů, lyží, trekových holí a podobně. Nejen horolezecké batohy jsou vybaveny tzv. “daisy chain”, systémem poutek na čele batohu, k nimž lze připevnit nejrůznější potřebné věci. U cyklistických batohů je zpravidla řešeno pohodlné a rychlé připevnění přílby na svrchní stranu batohu.

Materiály batohů

Použité materiály ovlivňují nejen životnost batohu, ale také jeho váhu a v neposlední řadě i cenu. Mezi nejpoužívanější kvalitní tkaniny se v současné době řadí Cordura®, pro malé a méně namáhané batohy plně poslouží i jiné druhy odolných nylonů. Na batohy se zpravidla používá tkanina se zátěrem, která zajistí částečnou ochranu proti vodě. Absolutní nepromokavost látky není u turistických batohů nezbytně nutná, ochranu před deštěm lze řešit buď pláštěnkou s “hrbem”, která schová nás i s batohem, nebo speciální pláštěnkou na batoh. Ta bývá u dobře vybavených batohů již integrována do batohu. Nejen látka však ovlivňuje kvalitu batohu. Pro dlouholetou životnost batohu jsou velmi důležité kvalitní zipy, často ve voděodolném provedení, různá plastová poutka, přezky, popruhy a podobně.